27 - 150 років від дня народження Пола Лоренса Данбара (1872–1906), американського письменника, одного з перших афроамериканських письменників, що здобули широке визнання; 100 років від дня народження Гліба Миколайовича Цвєткова (1922–1996), українського вченого, історика; 28 - День Конституції України (1996); 310 років від дня народження Жан-Жака Руссо (1712–1778), французького філософа, просвітителя, письменника-енциклопедиста, композитора 110 років від дня народження Володимира Григоровича Максименка (1912–1994), українського актора; 90 років від дня народження Володимира Вікторовича Цирліна (1932–1987), українського кінознавця, художника; 80 років від дня народження Миколи Григоровича Стецюна (1942), українського композитора, диригента, музично-громадського діяча; 29 - Міжнародний день тропіків Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 70 / 267; 100 років від дня народження Івана Васильовича Балагурака (1922–2001), українського майстра різьблення по дереву; 75 років від дня народження Михайла Герасимовича Іллєнка (1947), українського кінорежисера, сценариста, педагога; 30 - Міжнародний день астероїда Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 71 / 90; Міжнародний день парламентаризму Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 72 / 278; 130 років від дня народження Дмитра Гермогеновича Віленського (1892–1960), українського вченого, ґрунтознавця, геоботаніка, флориста, педагога; 120 років від дня народження Леопольдо Мендеса (1902–1969), мексиканського художника, графіка, громадського діяча; 100 років від дня народження Марти Гай [справж. – Галина Омелянівна Голояд] (1922–2003), української письменниці, поетеси, діячки ОУН-УПА Цього місяця виповнюється: 320 років від початку (1702–1704) повстання Палія – національно-визвольного повстання на Правобережній Україні під проводом С. Палія (1640–1710)
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читання творів
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

ГОСТІ БІБІЛОТЕКИ - ЕКСКУРСОВОДИ ЛЬВІВЩИНИ

There are no translations available.

alt 13 травня 2022 року  «Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» гостинно відкрила свої двері для екскурсоводів Львівщини. У  рамках проєкту «Львів зустрічає. Мистецтво, прогулянки, спілкування» на прохання ГО «Асоціація екскурсоводів м. Львова та області»  відбулись екскурсії приміщеннями бібліотеки, будинок якої є колишнім палацом та має статус пам'ятки архітектури ХІХ століття. Екскурсії провели директор  бібліотеки Андрій Цибко та завідуюча  відділом науково-консультативної та методичної роботи Наталія Звольська.

«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» знаходиться в колишньому палаці з 1947 року. З часу створення бібліотеки минуло вже 96 років. Впродовж цього часу бібліотека реалізувала інформаційну, культурну, освітню функції. Екскурсії палацом ХІХ століття та Музеєм-архівом Володимира Ольхом'яка, відкритому недавно, у можливому екскурсійному маршруті Львовом – реалізація просвітницької функції бібліотеки, як соціального інституту.

Андрій Цибко розповів про відкриття Музею-архіву Володимира Ольхом’яка, яке відбулось 19 квітня поточного року. Ініціатива створення Музею-архіву належить департаменту освіти і науки ЛОВА за фінансової підтримки мецената Зіновія Козицького та за сприяння Галини Корнєєвої, керівника ГО «Інститут-заповідник імені Маркіяна Шашкевича». 

Присутні ознайомились з експонатами музею – особистими речами  Володимира Ольхом’яка та унікальним фотоархівом, який свідчить про величезний творчий доробок фотографа. Ним зібрана унікальна бібліотека з історії мистецтва та укладений безцінний фотофонд, який містить фото архітектурних та історичних об’єктів, подій з культурного та політичного життя, персоналій та простих високоякісних фотографій.

Наталія Звольська ознайомила гостей з історією палацу, його власниками. Детально розповіла про родину Леона (брата Митрополита Андрея Шептицького) та Ядвіги Шептицьких, які проживали в  палаці, ймовірно, впродовж  1923-1939 років. Інформація про родину підготовлена за матеріалами листів отця Климентія Шептицького (ще одного брата Митрополита Андрея) та спогадів дітей Леона та Ядвіги. Ці матеріали опубліковані  у виданнях:  Юстин Бойко, Іван Матковський «Листи до рідного брата Станіслава графа Шептицького та родини» (- Львів, 2018. – 224 с.).;  Івана Матковський  «Казимир граф Шептицький – отець Климентій: польський аристократ, український ієромонах, екзарх Росії та Сибіру, архимандрит Студитів, Праведник народів світу, блаженний Католицької Церкви» (- Львів, 2019. – 664 с.).

 

ІНФОРМАЦІЙНА  ДОВІДКА

СПОРУДА: Історія та будівничі.

Будинок на Зеленій, 24 у Львові – це невеликий класицистичний палац – приклад приміського палацу доби класицизму. Розміщений у глибині ділянки. Це двоповерхова цегляна будівля, камерна за мастштабом, у плані – прямокутна, тинькована, із лаконічним, виваженим стилем фасадів. Внутрішнє планування – анфіладно-зального типу. На рівні міжповерхової тяги (перша половина ХІХ ст.) фасад прикрашають чотири рельєфи на міфологічні теми. Два рельєфи пов’язані з сюжетами полювання Артеміди (Діани), два інші зображують путті («путто» (мн. – «путті») – образ хлопчика з крилами) з гирляндами. Центральна частина головного фасаду прикрашена також рельєфним фронтоном.

Палац походить з першої третини ХІХ століття, будучи зведений для представника відомої родини Замойських – Адама.  Вже в середині століття (1843; 1848-1852, або 1854 рр.) споруда зазнала однієї або двох реконструкцій, принаймні одна з яких була здійснена під керівництвом архітектора Вільгельма Шмідта  що частково перебудував та реставрував будівлю.

Авторами чотирьох рельєфів (1840-і або перша половина 1850-х рр.) на міфологічні теми (на частині головного фасаду палацу) дослідники називають скульпторів Йоана-БаптистаШімзера (30.03.1793-11.07.1856) або Павла Евтельє (нім. -  Пауль Ойтелє)  (1804-30.01.1889. Можливо вказані твори (рельєфи) стали результатом спільної праці скульпторів, позяк П. Евтельє був учнем Антона Шімзера, ним же запрошений до Львова і його ж майстерню «провадив» по смерті останнього (1838 р.).

Ще однієї реконструкції палацик зазнав 1910 року під орудою архітектора Едмунда Жиховича.

ВЛАСНИКИ ПАЛАЦИКА на Зеленій, 24

Окрім Замойських, палацом по вул. Зеленій, 24, в різний час (протягом ХІХ  та початку ХХ ст.) володіли представники таких відомих родин як Дідушицькі, Леваковські,  Волянські  та   Шептицькі – останні приватні власники споруди. Зокрема, від першої половини 1920-х рр. (або ще з попереднього десятиліття) і до 1939 року палац належав родині брата Митрополита Андрея – Леона Шептицького

Граф Леон Шептицький – власник палацу.

Граф Леон Марія Йозеф Шептицький (1877-27.09.1939) – останній власник будівлі. Дипломований інженер. Дружина Ядвіга (1883-1939), мав 8 дітей. 27 вересня 1939 року разом із дружиною (а також із священником Маріушом-Домініком Скібневським) був вбитий членами НКВС у селі Прилбичі, що на Яворівщині, - там знаходився родинний маєток Шептицьких. Вбитих було закопано у виритій ямі поблизу родинного помістя.  У листопаді 2004 року, згідно з християнським звичаєм, відбулось перепоховання тлінних останків Леона, Ядвіги та о. Маріуша, - нині вони покояться у каплиці-усипальниці родини Шептицьких.

Палац на Зеленій, 24: (1939 – 2010-і роки)

Точних відомостей про призначення будівлі на початку ІІ Світової війни (1939-1941 рр.) та у перші роки післявоєнної радянської юрисдикції (1944-1947) немає, імовірно ішлося про певні і приховані функції військового або військово-безпекового характеру…

Під час німецької окупації (1941-1943 рр.) у будівлі містився італійський корпус (імовірно - штаб італійських вояків).

Із 1947 року у будівлі міститься «Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека».

Книга - це культурна цінність