22 - День Соборності України Відзначається щорічно з 1999 р. З 30 грудня 2011-го святкувався як День Соборності та Свободи України. 13 листопада 2014 р., відповідно до Указу Президента України № 871/2014, свято було відновлено як День Соборності України 110 років від дня народження Гафії Петрівни Візичканич (1912–1993), української майстрині художнього ткацтва; 23 - 190 років від дня народження Едуара Мане (1832–1883), французького художника 150 років від дня народження Поля Ланжевена (1872–1946), французького фізика, громадського діяча 120 років від дня народження Павла Матвійовича Усенка (1902–1975), українського поета, журналіста 75 років від дня народження Сергія Захаровича Заремби (1947–2003), українського історика, краєзнавця, пам’яткознавця; 24 - Міжнародний день освіти Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 73 / 25 290 років від дня народження П’єра Огюстена Карона де Бомарше (1732–1799), французького драматурга, публіциста 150 років від дня народження Юлія Ісайовича Айхенвальда (1872–1928), російського літературного критика, перекладача, народженого в Україні (Німеччина) 100 років від дня народження Ірини Степанівни Павликевич (1922–1945), української діячки ОУН-УПА, педагогині
Яким бібліотечним послугам надаєте перевагу?
 
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

"Від Різдва до Маланки звучать щедрівки та колядки"

There are no translations available.

alt

Таку святкову книжкову виставку відкрито у «Львівській обласній науково-педагогічній бібліотеці» напередодні Різдва Христового 2022 року.

Тексти книг, представлених на виставці, прославляють новонародженого Ісуса, розповідають про давні українські звичаї та обряди, колядки, щедрівки на Різдв’яні свята в Україні.

«Бог предвічний» - найкраща різдв'яна коляда. Так вважав Іван Франко. Він писав: «Найкращою з усіх наших пісень церковних я вважаю звісну коляду «Бог предвічний». Се правдива перла поміж нашими піснями церковними, і коли де, так іменно в тій пісні автор здужав піднятися до того чистого і високого релігійного настрою, яким відзначається оповідання євангеліста Луки о Різдві Христовім».

 

 

Письменник Іван Франко любив не лише колядувати. Але колядкам присвятив чимало своїх праць. Він записав багато колядок і щедрівок, які виконував народ. Як дослідник, дав визначення колядкам дохристиянським і релігійним.

Колядками, щедрівками захоплювались етнографи з початку ХІХ століття, досліджували, записували людей. Літературне угруповання священика Маркіяна Шашкевича «Руська трійця» заклало фонд текстів народних колядок і щедрівок.

Колядки та щедрівки – обов’язковий атрибут різдвяно-новорічних свят. Без колядок, які співають на Різдво, і щедрівок, які співають на Щедрий Вечір 13 січня, важко собі уявити увесь цикл українських новорічно-різдвяних свят.

Головне місце в колядках займає образ Сина Божого (від кінця 18 ст.).

Колядки поширені по всій Україні – від Карпат до Приазов’я. Кожен регіон має свої мелодії, сюжети, проте трапляються подібності в різних етнографічних областях. Наприклад, сюжет втечі Божої Матері з немовлям популярний і на Гуцульщині, і на Поділлі.

Колядки поширені й серед інших європейських народів, але ніде, крім України, нема такого розмаїття світських і церковних колядок, таких різних за мелодією та сюжетами. Так вважає композитор, співачка, заслужена артистка України Леся Горова. «Це такий скарб нашого народу, якого інші не мають».

Скільки колядок співають українці? На це запитання, навряд, чи дасть відповідь етнограф. Їх є сотні і вони різного походження. Церковні колядки «Бог предвічний», «Нова радість стала», «Добрий вечір тобі, пане господарю!», «Пречиста Діва по світу ходила» сприймаються як народні.

Кожна територія має свої традиції колядування. В одних місцевостях колядують від Андрія, в інших від Романа, закінчують теж у різні дати. На Гуцульщині завершують колядувати на Йордан. На інших теренах можна співати аж до великого посту. Як правило, на Різдво співають колядки, на Старий новий рік, Маланки і Василя ‒ щедрують. Гуцульщина не має щедрівок. Там лише колядують від Різдва до Водохреща.

На заході України, на Берестейщині, західному Поліссі, на Підляшші був цікавий обряд гоготуха. Перед новим роком, на Маланки, жінки перебиралися у різні театралізовані костюми і ходили по хатах, це називалося гоготати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Книга - це культурна цінність