6- День Збройних Сил України Відзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3528-ХІІ від 19.10.1993 р. 150 років від дня народження Миколи Кіндратовича Вороного (1871–1938), українського поета, перекладача, журналіста, критика, театрознавця, громадсько-політичного діяча Дату народження подано за УЛЕ, ЕСУ, біографічним довідником «Мистецтво України»; за іншими даними народився 19.12.1871 р. 150 років від дня народження Миколи Леонтійовича Юнаківа (1871–1931), українського військового та громадського діяча, генерал-полковника Армії УНР 100 років від дня народження Ірини Гаврилівни Михайличенко (1921–1977), української артистки балету, педагога; 7- День великомучениці Катерини Міжнародний день цивільної авіації Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/51/33 День місцевого самоврядування Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1250/2000 від 25.11.2000 р. 80 років від дня нападу (1941) Японії на Перл-Гарбор (Гавайська морська операція), що стало приводом для вступу США у Другу світову війну 210 років від дня народження Миколи Леонтійовича Устияновича (1811–1885), українського письменника, священника, громадського діяча 80 років від дня народження Леоніда Івановича Філенка (1941–2003), українського архітектора; 8- 120 років від дня народження Дмитра Прокоповича Гордієнка (1901–1974), українського письменника, журналіста Дату народження подано за біобібліографічним довідником «Письменники Радянської України, 1917–1987», ЕСУ, інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 09.12.1901 р.; 9- Міжнародний день пам'яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності й попередження цього злочину Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/69/323 Міжнародний день боротьби з корупцією Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/58/4; 10- День захисту прав людини Відзначається щорічно відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/423 (V) 120 років від дня вручення (1901) першої Нобелівської премії 200 років від дня народження Миколи Олексійовича Некрасова (1821–1878), російського письменника, поета, публіциста, журналіста, народженого в Україні 80 років від дня народження Ігоря Дмитровича Поклада (1941), українського композитора
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

Творчі долі українських художників

There are no translations available.

altСтефанія Шабатура

5 листопада 1938 року народилася Стефанія Шабатура, про яку Ірина Калинець в статті «Художниця і громадянка» (Аромат Євшан-зілля…- К., 2008. – С. 288) написала: «Стефанія Шабатура малювала і ткала, і творча свобода дарувала їй відчуття свободи особистої…».

 

 

 

 

Стефанія Шабатура народилася в селі Іване-Золоте Заліщицького району на Тернопільщині. Закінчила Львівський інститут прикладного і декоративного мистецтва.

Як стверджує Ірина Калинець, «молода художниця за весь час свого творчого життя – від навчання на студентській лаві у Львівському інституті прикладного і декоративного мистецтва до 1972 року – року арешту – не зробила жодного кон’юнктурного твору…». «Тематика творів С. Шабатури опиралась на творчість українських письменників, діячів інших культур, народний епос – гобелен «Захар Беркут» (1966 р. у співпраці з О. Цегельською, закуплений Художнім фондом УРСР), гобелен «Попід Бескид зелененький ходить Довбуш молоденькицй» (1967, дипломна робота, демонструвався на обласній, республіканській, всесоюзній та міжнародній виставках), … «Давид Гурамішвілі» (1969, за цей гобелен художниця нагороджена Почесною грамотою Президії Верховної Ради Груз. РСР), «Іван Котляревський» (1969, демонструвався на республіканській виставці, закуплений Міністерством культури УРСР), гобелени «Леся Українка» та «Касандра» (1971, обидва були представлені на ювілейну виставку, присвячену Л. Українці».

Творами С. Шабатури зацікавилися працівники Львівського КДБ. Як підкреслює Ірина Калинець, «перед комісією працівники держбезпеки поставили чималий перелік питань… Наприклад: чи є в гобеленах елементи українського національного одягу, національна атрибутика, що символізують собою кольори, чи типи постатей на гобеленах мають національні риси, чому не меч, а шабля лежить біля ніг Касандри тощо. Особливо непокоїв слідчих КДБ фрагмент нижньої частини гобелену «Касандра» - «Пієта», де вони вздріли картину загибелі у мордовському таборі довголітнього політв’язня Михайла Сороки…».

Так С. Шабатура потрапила на заслання в Макушино Курганської області. Там працювала художником-оформлювачем в художньому комбінаті відділу культури. Після заслання повертається до Львова. Замість пензля – мітла двірника в руках. Потім вдалося влаштуватися на посаду художниці в ЛТТО «Юність», де створює зразки для художнього оформлення текстильно-галантерейної продукції масового випуску.

Протягом 1990-1995 рр. була депутатом І демократичного скликання Львівської міської ради.

З 1991 року очолювала Марійське товариство «Милосердя».

Похована на Личаківському цвинтарі (поле почесних поховань).

Підготувала Наталя Звольська

 

Нам цікаво : які книги Ви читаєте: