6- День Збройних Сил України Відзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3528-ХІІ від 19.10.1993 р. 150 років від дня народження Миколи Кіндратовича Вороного (1871–1938), українського поета, перекладача, журналіста, критика, театрознавця, громадсько-політичного діяча Дату народження подано за УЛЕ, ЕСУ, біографічним довідником «Мистецтво України»; за іншими даними народився 19.12.1871 р. 150 років від дня народження Миколи Леонтійовича Юнаківа (1871–1931), українського військового та громадського діяча, генерал-полковника Армії УНР 100 років від дня народження Ірини Гаврилівни Михайличенко (1921–1977), української артистки балету, педагога; 7- День великомучениці Катерини Міжнародний день цивільної авіації Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/51/33 День місцевого самоврядування Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1250/2000 від 25.11.2000 р. 80 років від дня нападу (1941) Японії на Перл-Гарбор (Гавайська морська операція), що стало приводом для вступу США у Другу світову війну 210 років від дня народження Миколи Леонтійовича Устияновича (1811–1885), українського письменника, священника, громадського діяча 80 років від дня народження Леоніда Івановича Філенка (1941–2003), українського архітектора; 8- 120 років від дня народження Дмитра Прокоповича Гордієнка (1901–1974), українського письменника, журналіста Дату народження подано за біобібліографічним довідником «Письменники Радянської України, 1917–1987», ЕСУ, інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 09.12.1901 р.; 9- Міжнародний день пам'яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності й попередження цього злочину Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/69/323 Міжнародний день боротьби з корупцією Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/58/4; 10- День захисту прав людини Відзначається щорічно відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/423 (V) 120 років від дня вручення (1901) першої Нобелівської премії 200 років від дня народження Миколи Олексійовича Некрасова (1821–1878), російського письменника, поета, публіциста, журналіста, народженого в Україні 80 років від дня народження Ігоря Дмитровича Поклада (1941), українського композитора
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

Творчі долі українських художників

There are no translations available.

altНіл Хасевич (1905-1952)

«Художник, гравер, співак» - так згадував про свого земляка, талановитого українського художника Ніла Хасевича колишній вояк УПА Дмитро Удодик у 1992 році.

Ніл Хасевич народився 25 листопада 1905 року в с. Дюксин на Рівненщині. Його батько був дияконом місцевої церкви.

 

 

 

У 8-річному віці Ніл пережив трагедію. Він потрапив з матір’ю під потяг. Мати загинула. Ніл втратив ногу. Про це довідуємося з статті Володимира Поповича «Ніл Хасевич», вміщеної у журналі української молоді «Авангард» (1972. Ч. 2 (112). – С. 127).

У 1926 році Ніл вступив до Академії Мистецтв у Варшаві (відділ малярства й графіки). Зробив матуральний курс і дістав свідоцтво закінчення середньої школи, необхідне для повних прав в Академії. Академію закінчив в 1932 році і отримав диплом учителя рисунків.

Мистецьку творчість Хасевича можна поділити на два періоди: перший варшавський (1927-1939), другий волинський (1939 -?), в тому числі від 1943 року у підпіллі в рядах УПА.

В першому періоді Хасевич проявлявся в малярстві і графіці, в другому – лише в графіці.

В графіці Хасевича особливо цікавила буква. Він дуже любив книги і книжкове мистецтво. Будучи студентом, літом вишукував по волинських церквах рукописні книги і з них вивчав старе українське письмо. І коли гурток українських митців та студентів Академії у Варшаві, який називався«Спокій», надавав визначним особистостям грамоти почесного членства (митрополит Шептицький, проф. Д. Антонович) то це якраз Хасевич виконував ці грамоти.

В 1939 році «Спокій» видав монографію про дереворити Хасевича українською й французькою, а також українською і польською мовами. Наклад книжки був малий – всього 200 примірників, і то лише мала частина розійшлася, бо скоро вибухнула ІІ світова війна і решта книжок пропала в руїнах Варшави. Ця монографія є великою рідкістю.

З вибухом війни в 1939 році Хасевич покидає Варшаву і вертається на Волинь до рідного села.

В 1943 році німецька карна експедиція спалює на Волині ряд сіл, а між ними і Дюксин. Рятуючись від ворога, Хасевич, разом з іншими молодими земляками, переходить у підпілля, вступає до УПА. Під псевдо Бей-Зот працює у відділі преси й пропаганди. Веде мистецьку школу.

З монографічної публікації «Графіка в бункрах УПА» (Філадельфія, 1952 р.) відомо понад 20 ілюстрацій і кілька проєктів хрестів заслуги Хасевича, виконаних в 1948-1950 рр. Це – пропагандистські листівки, кличі ОУН і УПА, ілюстрації до книжки-альманаху «Волинь у боротьбі», портрет командира УПА, листівки про життя в колгоспах та пропагандистські карикатури проти радянських порядків.

Ніл, як стверджував Дмитро Удодик, мав гарний голос. Усі в с. Дюксин йшли до церкви, щоб його почути. У церкві було два хори. Одним керував його брат Анатолій.

Найулюбленішою піснею Ніла була «Ой зійшла зоря та й вечірняя, над Почаєвом стала». Він виконував цю пісню завжди, коли приїздив до Дюксина.

Традиційним було в Ніла читати «Апостола». «Хто чув його колись, не забуде ніколи», - підкреслював Дмитро Удодик.

З слів Дмитра Удодика («Голос України» (Київ). 1992. № 96, 26 трав.; запис Степана Бабія) у 1952 році у Клевань (Рівненщина) привезли напівголих повстанців, звалили на сніг, посадили в рядок. Серед них був і Ніл.

Володимир Попович пише, що невідомо, чи згинув Ніл десь в бункирі УПА у волинському лісі, чи може зловили його більшовики та вивезли на Сибір і там він закінчив своє життя.

«Щербата доля, - підсумовує Володимир Попович, - знищила митця і його творчість. Але ми не можемо забути його як людини, як патріота і як воїна, бо своєю мужною поставою і жертвенною та талановитою мистецькою діяльністю Хасевич заслужив собі на вічну пам'ять серед українського народу».

В Національному музеї у Львові зберігається дуже цікава робота Ніла Хасевича, яка називається «Дівчина». Вона виконана у 1930-ті рр. (папір, дереворит).

Підготувала Наталя Звольська

 

Нам цікаво : які книги Ви читаєте: