18 - 125 років від дня народження Адольфа Йосиповича Страхова [справж. – Браславський (1896–1979)], українського скульптора, графіка 19 - 160 років від дня народження Василія [в миру – Дмитро Іванович Богдашевський (1861–1933)], українського церковного діяча, богослова, історика філософії, перекладача 110 років від дня народження Миколи Івановича Кузьміна (1911–1988), українського піаніста, музикознавця, педагога Дату народження подано за ЕСУ, інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 11.09.1911 р. 20 - Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 42/2005 від 17.01.2005 р. 80 років від дня народження Владислава Володимировича Гончарука (1941), українського вченого в галузі хімії, фізики, біології і технології води, який розробив концепцію поліпшення питного водопостачання населення України 21 - 140 років від дня народження Олексія Феодосійовича Вангенгейма (1881–1937), російського вченого-метеоролога, еколога, організатора та першого керівника Єдиної гідрометеорологічної служби СРСР, народженого в Україні Дату народження подано за ЕСУ; за іншими даними народився 22.10.1881 р., 23.10.1881 р., 04.11.1881 р. 100 років від дня народження Сергія Михайловича Мушника [справж. – Мушников (1921–1994)], українського поета, прозаїка
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Електронний каталог
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

Творчі долі українських митців

There are no translations available.

altПетро Лінинський

1 жовтня 2021 р. виповнився 101 рік від дня народження Петра Лінинського (1920-2003), якого мистецтвознавець Галина Івашків у книзі «Збірка кераміки Петра Лінинського» (- Львів, 2010. – С. 20) назвала великою Людиною, унікальним Збирачем, неперевершеним Реставратором, талановитим Митцем і великим Патріотом України.

 

 

 

 

Петро Лінинський народився у селі Старичі Яворівського району Львівської області в сім’ї  нотаріуса і вчительки. Батьки майбутнього митця походили зі старих священичих родів, історія яких сягає ХVІ століття.

Як стверджує Галина Івашків, «свою діяльність та виставки П. Лінинський присвячував великому меценатові нашої культури митрополитові Андрею Шептицькому («Мою довголітню збиральницьку працю та виставку присвячую світлій пам'яті Митрополита Андрея Шептицького»), до якого ставився з особливим пієтетом і вважав своїм покровителем. Символічно, що рік передачі збірки до музею [мається на увазі Музей етнографії та художнього промислу Інститутку народознавства НАН України] присвячений пам'яті митрополита Андрея Шептицького [«Справу» свого життя – понад 1300 глиняних предметів Петро Лінинський 17 січня 2002 р. подарував «стольному місту князя Лева» в особі Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України]. Велику шану до митрополита Лінинський зберіг ще з 15-річного віку, коли впершее побачив його з вікон майстерні профессора Володимира Радкевича. Сьогодні багато говорять про митрополита, Але «чи хто його мав стільки в серці, як Лінинський, важко уявити», адже він був його «почитателем» все життя» - зазначає відомий львівський колекціонер і його коллега Іван Гречко. Заповітною мрією П. Лінинського була організація у Львові музею митрополита Андрея Шептицького, для якого він дбайливо зберігав низку унікальних предметів».

За словами Галини Івашків, Петро Лінинський «особливо тепло… відгукувався про зустріч зі знаною художницею та етнографом Оленою Кульчицькою, яку до глибини душі зворушив букетик пахучого горошку, що П. Лінинський їй подарував на іменини. «Як багато мені подарували квітів, але горошок такий милий мені», - крізь сльози промовила вона. П. Лінинський пам'ятав, що О. Кульчицька і його бабця були приятельками».

А ще підкреслює Галина Івашків, що «гумор часто був тим засобом, який тримав цих славних людей в доброму тонусі. Навіть смерть ніколи не була для них страшною» (має на увазі Петра Лінинського і його дружину Віру Лінинську (Волосянську) (1927-2007)).

Кандидат мистецтвознавства Леся Данченко згадує свої зустрічі в помешканні Лінинських в 1970-х рр.: серйозні розмови про кахлі п. Петро «приправляв» жартівливими висловами. Особливо їй запам’яталася фраза: “моя жінка шаліє» (записано 10.11.2008 р. у Києві), що означало – пані Віра тче шалики (тоді вона працювалау Львівському текстильному цеху при Художньому фонді УРСР).

За сорок років збиральницької практики П. Лінинському пощастило знайти лише декілька цілих кахель, а композиції сотень із них «народжувалисчя» з більших чи менших фрагментів (іноді з кахель із різних місцевостей, виконаних за допомогою однієї матриці) шляхом реконструкції. Своїми зусиллями і стараннями реставратор перетворював черепки на твори мистецтва.

На фото:

П. Лінинський, смт Брюховичі. 2000 р. Фото Х. Лінинської.

Матеріал взято з книги Галини Івашків «Збірка кераміки Петра Лінинського».

Підготувала Наталя Звольська

 

Нам цікаво : які книги Ви читаєте: