6- День Збройних Сил України Відзначається щорічно відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3528-ХІІ від 19.10.1993 р. 150 років від дня народження Миколи Кіндратовича Вороного (1871–1938), українського поета, перекладача, журналіста, критика, театрознавця, громадсько-політичного діяча Дату народження подано за УЛЕ, ЕСУ, біографічним довідником «Мистецтво України»; за іншими даними народився 19.12.1871 р. 150 років від дня народження Миколи Леонтійовича Юнаківа (1871–1931), українського військового та громадського діяча, генерал-полковника Армії УНР 100 років від дня народження Ірини Гаврилівни Михайличенко (1921–1977), української артистки балету, педагога; 7- День великомучениці Катерини Міжнародний день цивільної авіації Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/51/33 День місцевого самоврядування Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 1250/2000 від 25.11.2000 р. 80 років від дня нападу (1941) Японії на Перл-Гарбор (Гавайська морська операція), що стало приводом для вступу США у Другу світову війну 210 років від дня народження Миколи Леонтійовича Устияновича (1811–1885), українського письменника, священника, громадського діяча 80 років від дня народження Леоніда Івановича Філенка (1941–2003), українського архітектора; 8- 120 років від дня народження Дмитра Прокоповича Гордієнка (1901–1974), українського письменника, журналіста Дату народження подано за біобібліографічним довідником «Письменники Радянської України, 1917–1987», ЕСУ, інтернет-ресурсами; за іншими даними народився 09.12.1901 р.; 9- Міжнародний день пам'яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності й попередження цього злочину Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/69/323 Міжнародний день боротьби з корупцією Відзначається відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/58/4; 10- День захисту прав людини Відзначається щорічно відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/423 (V) 120 років від дня вручення (1901) першої Нобелівської премії 200 років від дня народження Миколи Олексійовича Некрасова (1821–1878), російського письменника, поета, публіциста, журналіста, народженого в Україні 80 років від дня народження Ігоря Дмитровича Поклада (1941), українського композитора
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

Творчі долі українських художників

There are no translations available.

altІван Кейван

Іван Кейван (1909-1992) – один з тих українських живописців, які опинилися далеко від дому. Дім Кейвана – на Станиславівщині, а опинився він – в м. Едмонтоні (Канада), щоб мати відповідне людській гідності життя. За межами України Кейван прожив майже півстоліття.

 

 

 

 

Народився митець 16 вересня 1900 р. в с. Карлові Снятинського повіту. Закінчив Українську гімназію в Коломиї (1919-1927).

У вересні 1927 р. подався до Львова, де навчався в Мистецькій школі Олекси Новаківського (1927-1928).

Упродовж двох семестрів студіював у Краківській академії мистецтв.

У 1932-1937 рр. вивчав малярство у Варшавській академії мистецтв.

У 1941-1942 рр. викладав малювання й історію українського мистецтва в Українській гімназії та у Будівельному ліцеї в Коломиї.

Займався книжковою графікою.

У липні 1942 р. заарештований разом з іншими викладачами гімназії та представниками міської інтелігенції. Близько сорока осіб утримувало в заручниках гестапо на час відвідин Коломиї генерал-губернатором Гансом Франком, проте невдовзі всіх відпустили.

14 вересня 1943 року Іван Кейван взяв шлюб із вчительською донькою Марією-Адріяною Крупською (1914 – 2002), медиком за фахом.

У березні 1944 року молоде подружжя назавжди залишило рідне Покуття і подалося на Захід. Кілька місяців мандрували карпатськими стежками, пізніше поневірялися таборами біженців на території Словаччини, Австрії та Німеччини. Кінець війни зустріли в Марієнбаді (нині – Маріанські Лазні, Чехія), де Марія влаштувалася працювати у педіатричну лікарню і де в грудні 1944 року у подружжя народився син Орест.

Навесні 1945 року сім’я Кейванів покинула Марієнбад слідом за американськими військовими, котрі передали контроль над містом Червоній армії. Наступні чотири роки минули у таборах для переміщених осіб на землі Баварії (Байройт, Фюссен, Міттенвальд). У Міттенвальді в липні 1948 року народилася друга дитина – донька Софія Оксана (Зоня).

У 1949 р. Іван Кейван з сім’єю емігрували до Канади (м. Едмонтон), де мистець працював багато як графік.

Кейван – автор численних естампів, поштових марок, видавничих знаків, обкладинок до різних українських видань. Виконав у техніці олійного малярства низку психологічних портретів (М. Шашкевича, Т. Шевченка, М. Лисенка та ін.), цикл альпійських пейзажів і ряд церковних ікон. Розписав три церкви в Альберті.

Іван Кейван – автор багатьох праць у ділянці мистецтвознавства: «Тарас Шевченко – образотворчий мистець», «Василь Кричевський – творець українського національного стилю», «Українські мистці поза Батьківщиною» (видано посмертно, Едмонтон; Монреаль, 1996).

У 1967 році Кейвана іменовано професором історії мистецтва в Українському католицькому університеті у Римі.

Помер мистець 18 вересня 1992 року в Едмонтоні (Канада).

Матеріал взято з:

Любов Волошин. Митрополит Андрей Шептицький у творчих долях українських художників. Ч. ІІ // Артклас. – 2017. – № 1. – С. 150 (Серія видань «Мойсей українського Духа», книга 4).

Олександр Шейко. Від Львова до Едмонтона, або життєвий і творчий шлях Івана Кейвана (Фотографії старого Львова).

Фото:

Святкування 50-ліття творчості Івана Кейвана. Едмонтон, листопад 1979.

Підготувала Наталя Звольська

 

 

 

 

Нам цікаво : які книги Ви читаєте: