04.06 - Міжнародний день безвинних дітей – жертв агресії. Відзначається щорічно відповідно до рішення Надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-7/8 05.06 - Всесвітній день навколишнього середовища.Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2994 (ХХVІІ); 200 років від дня народження Івана Васильовича Вернадського (1821–1884), українського та російського економіста, публіциста, видавця, журналіста, громадського діяча 06.06 - День журналіста.Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 251/94 від 25.05.1994 р.; 80 років від дня народження Елізи Ожешко (1841–1910), польської письменниці 08.06 - 120 років від дня народження Бориса Павловича Грабовського (1901–1966), українського вченого, винахідника, першовідкривача в галузі електронного телебачення. 09.06 - 160 років від дня народження Євгена Івановича Озаркевича (1861–1916), українського вченого-лікаря, одного із засновників новітньої української медицини. 10.06 - Вознесіння Господнє; 140 років від дня народження В’ячеслава Костянтиновича Прокоповича (1881–1942), українського історика, публіциста, педагога, громадсько-політичного та державного діяча.; 90 років від дня народження Степана Михайловича Литвина (1931–2019), українського поета, перекладача; 70 років від дня народження Василя Миколайовича Шкляра (1951), українського письменника, журналіста, політичного діяча 11.06 - 90 років від дня народження Євгенії Семенівни Мірошниченко (1931–2009), української співачки, педагога, Героя України (2006)
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Електронний каталог
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

Постать в історії

There are no translations available.

altОлександр Барвінський

6 червня 1847 року народився український освітянин, історик, міністр освіти і віровизнання у Державному секретаріаті ЗУНР – Олександр Барвінський (1847-1926).

 

 

 

 

Він прийшов у світ в с. Шляхтинці (тепер с. Гніздичка Тернопільського р-ну Тернопільської обл.).

Навчався в німецькій Тернопільській гімназії (1857-1865), Львівському університеті (історія, слов'янська філологія; з 1865 р.).

Працював у Бережанській гімназії (заступником вчителя), Тернопільській вчительській семінарії, Державній вчительській семінарії у Львові (професором).

Олександр Барвінський видав українську читанку для гімназій.

З 1886 р. видавав «Руську історичну бібліотеку» – перше серійне видання історичної наукової літератури українською мовою, ініційоване В.Антоновичем. «Руська історична бібліотека» містила послідовний виклад української історії від найдавніших часів. Вийшло 24 томи. У своїх наукових дослідженнях Барвінський прийшов до висновку, що розпочинати історію української державності потрібно від Київської Русі, а в наступні періоди – відображати великий внесок українців у зміцнення Литовської та Польської держав.

Олександр Барвінський був прихильником концепції органічної праці, яка передбачала використання українцями легальних можливостей для зміцнення свого українського чинника в усіх сферах тогочасного життя – освітній, господарській, адміністративній. Він мріяв про перетворення українців на сильну націю, спроможну відстояти своє право на самостійне політичне існування.

Входячи до Крайової шкільної ради (1889-1918), Олександр Барвінський сприяв запровадженню фонетичного правопису, за яким написання слова відповідає його літературній вимові.

Він очолював львівську «Громаду». Керував группою львівських народовців.

Крім того, був депутатом Державної ради (1891-1907), Галицького Крайового Сейму (1894-1903).

Керував Науковим Товариством ім. Т. Шевченка (1892-1897), Українським педагогічним товариством (1891- 1896).

Портрет Олександра Барвінського малював Олекса Новаківський. Наскільки відомо, у доробку Маестро залишилося три варіанти портрету Олександра Барвінського. Два із них художник намалював уже після кончини одного з патріархів галицької української політики. У постаті Барвінського, писав Володимир Овсійчук, «був знайдений величавий пафос, замкнений вираз та епічний, мов в іконі, вигляд. Це був по-справжньому історичний портрет, бо вбирав у себе сутність цілої епохи». «Як ні в жодному іншому творі, Новаківський у портреті Олександра Барвінського рішуче і безкомпромісно виразив свою для тих років художню концепцію і політично-громадянську позицію, – продовжує мистецтвознавець. – Остання була чи не найважливішою для нього. Однак, завданням Новаківського в цьому портреті було розкрити суспільне життя людини таким, яким воно насправді було і як воно проходило».

Підготувала Наталя Звольська

 

 

 

 

 

Нам цікаво : які книги Ви читаєте: