04.06 - Міжнародний день безвинних дітей – жертв агресії. Відзначається щорічно відповідно до рішення Надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-7/8 05.06 - Всесвітній день навколишнього середовища.Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2994 (ХХVІІ); 200 років від дня народження Івана Васильовича Вернадського (1821–1884), українського та російського економіста, публіциста, видавця, журналіста, громадського діяча 06.06 - День журналіста.Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України № 251/94 від 25.05.1994 р.; 80 років від дня народження Елізи Ожешко (1841–1910), польської письменниці 08.06 - 120 років від дня народження Бориса Павловича Грабовського (1901–1966), українського вченого, винахідника, першовідкривача в галузі електронного телебачення. 09.06 - 160 років від дня народження Євгена Івановича Озаркевича (1861–1916), українського вченого-лікаря, одного із засновників новітньої української медицини. 10.06 - Вознесіння Господнє; 140 років від дня народження В’ячеслава Костянтиновича Прокоповича (1881–1942), українського історика, публіциста, педагога, громадсько-політичного та державного діяча.; 90 років від дня народження Степана Михайловича Литвина (1931–2019), українського поета, перекладача; 70 років від дня народження Василя Миколайовича Шкляра (1951), українського письменника, журналіста, політичного діяча 11.06 - 90 років від дня народження Євгенії Семенівни Мірошниченко (1931–2009), української співачки, педагога, Героя України (2006)
Головна. Новини
About the library
Historical Background
Terms of Use
The order of service users
Administration
Sections
Activities library
Плани роботи
Citizens access point
Календар подій
Контакти
Електронний каталог
Education news
Education in Ukraine in the media
Education Lviv region in the media
Ресурси
Catalogs and filing
General alphabetical catalog
Readers' alphabetical catalog
Systematic catalog
Systematic educational card file
Periodicals
Image Directory
Інтернет-ресурси
Словники
Пошукові системи, електронні бібліотеки
Освітянські бібліотеки Львівщини
Видавництва психолого-педагогічної літератури
Книга Вголос = Voicebook
Про наш проект
Аудіо-презентації книг
Аудіо-композиції на теми творів
Аудіо-композиції про видатних людей
Читаємо дітям
Послуги
Indexing by UDC/LBC
Бібліотечному фахівцю
Електронна доставка документів
Доступ до публічної інформації
Знайомтесь: нові книги
Діяльність
Information activities
Calendar of dates
Books and journals exhibition
Virtual exhibitions
Outstanding teachers Ukraine
Scripts
Calendar of Events
Journal "Kolosok"
Newspaper "Kolosochok"
Bibliographic activity
Reference lists of literature
Bibliographic Indices
Bibliographic reviews
Catalogues exhibitions
Abstracting journal "Pedagogical Thought"
Media Education
Інформаційна сторінка
Methodical activity
Methodical recommendations
Education and professional self
Cultural events
Проекти
Пізнаємо Львів: пам'ятки історії та культури
Пізнаємо Україну: пам'ятки історії та культури
Творчість наших користувачів
Спорт Галичини: історичний календар
Відкриті дані
Нормативна та правова база
Організаційні документи
Статут
Фінансова звітність
Реєстр відкритих даних
Бюджет
Кошторис
Штатний розпис
Державні закупівлі
Додаток до річного плану закупівель
Електронна доставка документів
Contact Us

Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"

центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.

 

Календар подій

Видатні українські родини

There are no translations available.

altДолі дітей Івана Франка

В національного генія Івана Франка (1856-1916) було троє синів (Андрій, Тарас, Петро) та дочка Анна.

 

 

 

 

Його первісток Андрій (16.07.1887-22.04.1913) помер у розквіті творчих сил.

Не менш трагічно обірвалося життя третього Франкового сина Петра (28.06.1890-не раніше 28.06.1941). Ніхто ще й досі не знає, коли він помер і де спочиває вічним сном, хоч висловлюють різні версії: Львів, Тернопільщина, Умань, Харківщина та ін. місця. Вочевидь, його, як і багатьох інших представників української інтелігенції, стратили кадебісти.

З усіх синів Івана Франка найщасливішим був його другий син Тарас (09.03.1889-13.10.1971), адже він помер своєю смертю в поважному віці. Він народився 9 березня, як і геніальний український поет Т. Г. Шевченко. Тарас Франко проживав у Станіславі (нині Івано-Франківськ). Часто навідувався до родини брата Івана Франка – Онуфрія в Підгірки, бо тут він разом зі своїми братами та сестрою виростали. Тарас багато пережив упродовж Першої світової війни: італійський фронт (1915-1918), смерть батька, східний фронт (1918) і російський полон – та у повоєнні: під час харківського періоду свого життя (1918-1922) і після повернення до Львова. Він викладав грецьку та латинську мови у Львівській українській гімназії (1922-1929). Жив у м. Ряшів (Жешув), працюючи на посаді вчителя фізкультури. Лише в липні 1939 р. йому вдалося отримати місце праці в Станіславі.

У 1947 р. Тарас став директором Музею І. Франка у Львові. Але величезний архів та бібліотеку Івана Франка перевезли зі Львова до Києва. Тому Тарас Франко змушений був у 1950 р. переїхати зі своєю сім’єю (дружиною Катериною, дітьми: Роландом, Любою-Дариною) до Києва. В Києві до його оселі часто навідувалися письменники (Іван Світличний, Іван Дзюба, Олесь Бердник та ін.), гості з української діаспори. Тарас допомагав у реабілітації Ярославові Дашкевичу і репресованим представникам родини з Підгірок. У київській квартирі Франків на стінах висіло небагато картин. У великій кімнаті – портрет Т. Шевченка, у спальні – портрет О. Довженка. Були також портрети Целіни Зигмунтовської та Ольги Рошкевич, намальовані самим Тарасом Франком, які збереглися донині. Коли помирав Тарас Франко, рідні викликали з Канади його сестру Анну. На той час вона мала вже близько 80 років, але була надзвичайно енергійною. Анна приїхала з Торонто, і на її руках брат відійшов у засвіти. Поки жив Тарас Франко, спецслужби не чіпали членів його родини. А після його смерті почалися переслідування.

Єдину дочку Івана Франка Анну (03.09.1892-24.04.1988) чекала доля вигнанця. Після війни вона змушена була з сім’єю втекти аж за океан. До виїзду за океан Анна вийшла заміж за Петра Ключка. Він працював у лікарні тої частини Відня, яка входила до радянської зони окупації. Там його заарештувала чекістська розвідка. Анні, яка проживала в частині Відня, що належала до американської зони окупації, вдалося реабілітувати Петра, але той вже довго не прожив.

На фото:

Тарас Франко;

Портрет Тараса Франка роботи Івана Гутарьова;

Андрій Іванович Франко;

Петро Іванович Франко;

Целіна Зигмунтовська. Портрет роботи Тараса Франка (1948).

Використано матеріал:

Франко Оксана. Іван Франко дав синові ім’я на честь Шевченка. Родинні спогади й дослідження // Перевал. – 2016. – № 1-2. – С. 5-19.

Підготувала Наталя Звольська

 

 

Нам цікаво : які книги Ви читаєте: