Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"
центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.
21 лютого – Міжнародний день рідної мови
21 лютого – Міжнародний день рідної мови
У приміщенні «Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки» представлені книжково-журнальні виставки: «Рідна мова – серця мого подих» (експонується з 15 лютого до 07 березня в приміщенні абонементу (1 поверх) та «Рідна мово моя, поетична, пісенна» (експонується з 15 лютого до 07 березня в в фойє бібліотеки (2 поверх)).
Довідка
21 лютого світ відзначає Міжнародний день рідної мови.
Гаслом Міжнародного дня рідної мови, яке обрано ЮНЕСКО, є вислів:
«Мови – це важливо!».
Це свято порівняно молоде. Започатковано на ХХХ -ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО , що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року у Парижі. Саме тоді у заголовку документа, прийнятого на сесії, прозвучали слова про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності». Це свято слугує захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.
Передували започаткування свята певні історичні події, які визначили дату встановлення самого свята. 21 лютого 1952 року у Бангладеш Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
У світі існує близько 6000 мов. Такі дані подає ЮНЕСКО. Майже половина з них під загрозою зникнення. Фахівці доводять, що мова зникає тоді, коли її перестають використовувати більше 30 відсотків носіїв цієї мови. За даними ЮНЕСКО лише у Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 з них уже перебувають на межі зникнення.
В Україні проживає 79 носіїв мов. Це понад 130 національних меншин. Також є мови, які перебувають на межі зникнення. Це – два діалекти ромськкої мови, кримчацька, урумська мови, галицький діалект караїмської мови.
В Україні рідній мові присвячене ще одне свято – День української писемності та мови. Його відзначають щороку 9 листопада, в день вшанування памяті Преподобного Нестора-Літописця, послідовника творців словянської писемності Кирила і Мефодія.
«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову», - це слова однієї із найвидатніших українських письменниць сучасності Ліни Костенко.
Варто вдуматись та перейнятись цими словами.
Як іншими словами українських письменників, присвячених рідній мові:
«Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.»
(Дмитро Павличко, «Рідна мова»).
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.»
(Максим Рильський, «Мова»).
«Мова кожного народу
Неповторна і – своя»
(Володимир Лучук, «Клятва»).
«Хто в майбутнім хоче жить,
Той всім серцем закричить:
«В рідній школі рідна мова!»
(Олександр Олесь, Рідна мова в рідній школі»).
«Берегти її, плекати
буду всюди й повсякчас,-
бо ж єдина – так, як мати, -
мова в кожного із нас!»
(Оксана Забужко, «Рідна мова»).