Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"
центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.
Відкрито книжкову виставку, присвячену Валер'яну Підмогильному
До дня народження Валер’яна Петровича Підмогильного (2 лютого – 1901), українського письменника у приміщенні «Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки» представлено книжково-журнальну виставку: «Невтомний гонець в майбутнє» (експонується з 23 січня до 19 лютого в приміщенні абонементу).
Довідка
Валер’ян Петрович Підмогильний народився 2 лютого 1901 року в селі Чаплі під Катеринославом в бідній селянській родині.
1910–1918 роки навчався в Першому Катеринославському реальному училищі, яке закінчив з «відзнакою». Потім навчався з перервами, через матеріальну скруту, на математичному та юридичному факультетах Катеринославського університету, який так і не закінчив. У цей період важливу роль у творчому становленні Підмогильного відіграли П. Єфремов та історик Д. Яворницький.
Друкуватися почав ще в шкільні роки під псевдонімом Лорд Лістер. До першої збірки , яка мала гучну назву «Твори. Т. 1» (1920), увійшло 9 оповідань: «Важке питання», «Ваня», «Гайдамака», «Дід Яким», «Добрий Бог», «На іменинах», «На селі», «Пророк», «Старець». Юний автор намагався осмислити проблему морального становлення молоді, психологічно тонко відтворити почуття й переживання своїх ровесників.
1921 переїхав до Києва, працював бібліографом Книжкової палати. Працював редактором у видавництві «Книгоспілка», а з 1925р. — у журналі «Життя й революція».
В. Підмогильний був організатором і членом літературного угрупування «Ланка» (1926). Брав участь у літературній дискусії 1925-1928.
Був редактором видавництва «Книгоспілка», співредактором журналу «Життя і революція». Автор літературних статей та рецензій про творчість Т. Бордуляка, І Нечуя-Левицького, М. Рильського та ін.
Разом з Є Плужником уклав словник «Фразеологія ділової мови» (1926, 1927).
Після переїзду до Харкова працював у видавництвах «Рух» та «Література і мистецтво».
8 грудня 1934 р. Валер’яна Підмогильного заарештовано за приналежність до «групи письменників-націоналістів з терористичними настроями у ставленні до вождів партії». Ув’язнення відбував у Соловецькому таборі. Страчений 1937 р. в уровищі Сандормох біля м. Медвєж’єгорськ (сьогодні місто Республіки Карелія, РФ) за вироком особливої трійки Управління НКВС Ленінградської області.
Реабілітований 14 грудня 1986 року за відсутністю складу злочину.
Найпопулярніші твори Валер’яна Підмогильного:
«Місто»
«Собака»