Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"
центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.
Творчі долі українських художників
Едвард Козак
Едвард Козак (1902-1992) – художник, графік, ілюстратор і карикатурист, фейлетоніст, організатор мистецького життя.
Народився 21 січня 1902 року в с. Гірному на Стрийщині у багатодітній селянській родині. Закінчив гімназію у Стрию. В роки Першої світової війни був учасником визвольної боротьби в лавах УГА. У 1927-1930 роках навчався у Мистецькій школі О. Новаківського. Тривалий час у Львові був мистецьким редактором сатирично-гумористичних журналів «Зиз» (1927-19330 ТА «Комар» (1933-1939). Як графік-ілюстратор і карикатурист оформляв усі видання Івана Тиктора у Львові: книжки, журнали, річники, календарі, газети, зокрема дитячий журнал «Дзвіночок» (1932-1939) і книжечки серій «Українська бібліотека», «Бібліотека для молоді», «Велика історія України». У 1930-х роках створив графічний цикл «За мотивами стрілецьких пісень».
Е. Козак – автор численних живописних етюдів з мотивами Гуцульщини, Космача, підльвіських околиць: «Мотив Космача» (1935), «Знесінська церква у Львові» (1942), «Портрет сина Юрка» (1942) (усі у приватних колекціях у Львові).
Ілюстрував у Кракові «Лиса Микиту» Івана Франка (Краків; Львів, 1944).
У 1944 році виїхав до Німеччини, де видав власний сатирично-гумористичний журнал «Лис» (1948).
У 1951 році емігрував із сім’єю до США, оселився у м. Варрені (штат Мічиган). Заснував та редагував власний сатирично-гумористичний журнал «Лис Микита» (з 1951). Працював також у ділянці монументального церковного мистецтва та рисунку фільму.
У 1990 році митець відвідав Україну, у Львові був присутній на відкритті своєї персональної виставки в Музеї етнографії та художнього промислу. Помер Е. Козак 22 вересня 1992 року в м. Варрені (штат Мічиган, США).
21 січня 2021 році Едвардові Козаку виповнюється 119 років від дня народження.
Матеріал взято з:
Всеукраїнський освітньо-мистецький часопис «Арт-клас» (1’2017). Серія видань «Мойсей українського Духа», книга 4. Науково-мистецьке видання Любов Волошин «Митрополит Андрей Шептицький у творчих долях українських художників», ч. ІІ. – С. 152, 157.
На фото:
- Едвард Козак. Фотопортрет. 1950-ті рр.
- Деякі роботи Е. Козака, які знаходяться в Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові:
Едвард Козак. Гуцульська пара. З образотворчої колекції Українського музею і бібліотеки у Стемфорді (штат Коннектикут, США);
Едвард Козак. Романтика. З образотворчої колекції Українського музею і бібліотеки у Стемфорді (штат Коннектикут, США);
Едвард Козак. Щедрівки. З образотворчої колекції Українського музею і бібліотеки у Стемфорді (штат Коннектикут, США).
Підготувала Наталя Звольська (бібліотекар-методист відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ)