Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека"
центр інформаційного та комунікативного забезпечення потреб в освіті і самоосвіті, в профорієнтації, в духовному, емоційному, естетичному розвитку педагогічних працівників.
Постать в історії
Святослав Гординський
Святослав Гординський (1906-1993)… Який художній смак! Одна його робота «Дружній шарж на Євгена Маланюка» (1934 р.) великого варта і просто неймовірна. Написана на папері олівцем, аквареллю, але так гарно передає слова Євгена Маланюка з поезії «Земна Мадонна»:
«… Рожевiє дiвочий снiг,
Ховаючи опуклiсть лона
В лiлеях рук, в лiлеях ніг…».
А яке тонке почуття гумору в Святослава Гординського! Зверніть увагу на пальці Євгена Маланюка. Мовляв: «- Нікому не віддам свою Мадонну…».
До речі, ця робота, як і багато інших творінь Ярослава Гординського знаходяться у фондах Національного музею у Львові.
Не менш талановите у Святослава Гординського і відчуття слова. Наприклад, поезія, «Ритмічно». Вона написана в 1933 р. :
«Ритмічно переходять дні,
Усі однаково й невловно…».
Далі автор малює красу ясного ранку: «сонце й ластівки у незворушній лазурі». Тільки дихай цією красою. Та не можна, бо його «… серце злісне і важке тремтить передчуванням бурі». Аж моторошно стає…
І гумор, і сум вмів оригінально передати автор. Робив це влучно і пензлем, і словом.
Святослав Гординський народився 30 грудня 1906 р. в Коломиї у сім’ї гімназійного вчителя, відомого літературознавця Ярослава Гординського. Здобув грунтовну гуманітарну освіту, закінчив Мистецьку школу Олекси Новаківського, малярські студії продовжував у Берліні і Парижі. «С. Гординський через Париж прокладав міст між українською і світовою культурою».
Повернувшись до Львова восени 1931 р., він разом з Павлом Ковжуном, Ярославою Музикою й Михайлом Осінчуком організовує Асоціацію Незалежних Українських Митців.
У 1944 р. емігрував на Захід. Жив у Мюнхені. Згодом переїхав до США.
Помер 20 травня 1993 р. у США (Верона, Нью-Джерсі).
Святослав Гординський – особистість енциклопедична. Бог наділив його різнобічним хистом.
Святослав Гординський не тільки художник. З однаковим успіхом він досліджує мистецтво Франції та Італії, древні ікони та екслібриси, малярство Володимира Винниченка, видає три окремі томи історії української ікони – мовами українською, англійською й німецькою, в якій подає більше двохсот репродукцій та ін.
Святослав Гординський робив і поетичні переклади. Серед найкращих інтерпретаторів зарубіжної поезії – від Панька Куліша до Миколи Лукаша – стоїть Святослав Гординський з антологією «Поети Заходу» (1961) і перекладом творів Франсуа Війона (1973).
Творчим подвигом можна вважати зроблений Гординським переспів «Слова про Ігорів похід».
30 грудня 2020 р. виповнюється 114 років від дня народження Святослава Гординського. В творчості цього таланта можна відчувати людяність, щирість, одвертість. Він дійсно, як написав у вступній статті до збірки творів Святослава Гординського «І переливи барв, і динамічність ліній…: Вірші і поеми» (- Львів, 1990) В. І. Лучук, «не скупий, він роздаровує власну енергію».
Підготувала Наталя Звольська (бібліотекар-методист відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ)